Sinematek.tv’de Neler var?

sinematek.tv’de

Sinema dergileri:1900 lü yıllardan itibaren yayınlanmış onbinlerce sayfa dergi var. bu sayı sürekli artıyor.

1935-1937 arasında 101 sayı çıkmış “Sinema Alemi” dergisinin tamamını ya da Sinematek tarafından yayınlanmış Yeni Sinema ,Filim, Genç Sinema dergilerinin tümünün künyeleri ile birlikte hem pdf hem de epub hali

Sinema Kitapları: En eskisi 1933 tarihli Türkiye’de Sinema ve Tesirleri kitabı olmak üzere bir çok kitabın tümünün künyeleri ile birlikte hem pdf hem de epub hali

Afişler: Türk Filmlerindeki afişlere erişebilirsiniz. Zamanla lobi kartları da eklenecek.

Filmler: Filmler bölümünün bir özelliği var. Sadece üye olanlar izleyebiliyor. Üyelik için de bazı aşamalardan geçilmesi gerekiyor. Ayrıntılı bilgi için Sıkça Sorulan sorular sayfasındaki üyelikle ilgili bölümleri okuyunuz. Yani bir zamanların Sinematek üyeliği gibi düşünebilirsiniz.

İşçi Filmleri Festivali için çevirdiğimiz izinlerini aldığımız filmlerin klasikleri ile başladık. Örneğin Kaya Tanyeri’nin ilk defa bizim açığa çıkardığımız Güneşe Dönük Kamera belgeseli bu bölümde izlenebilir durumda. 1978 yılında Vedat Türkali’nin senaryosu ile Süreyya Duru’nun yönettiği Güneşli Bataklık filminin kamera arkasının belgeselini yapmış Kaya Tanyeri. Yıllardır depoda kalan 8 mm olarak film bize ulaştı ve dijitalleştirdik. Ve bu film sinematek.tv den izlenebilir durumda.

Aslında bu bölümdeki asıl amacımız yıllar öncesinden kalma kısa uzun belgesel kurmaca filmleri tekrar izlenebilir hale getirmek. Zamanla yeni kısa filmleri de burada göstermek istiyoruz.

Makale-Tez-Araştırma dosyaları:Sinema üzerine doktora tezleri, araştırmalar , gösterim programları ve özel dosyalara makale-tez bölümünden ulaşılabilecekler. Örneğin Ankara tarihçisi ve eski bir Sinematek çalışanı Turan Tanyer’in hiç bir yerde yayınlanmamış dosyalarını ilk defa yayınladık.

Dijital Bellek: Sözlü tarih kayıtlarının yer aldığı bölümdür. 1965-1980 yılları arasında Sinematek’e emek verenler Jak Şalom, Ahmet Soner, Engin Ayça,   Prof. Dr. Oğuz Makal, Abdullah Nefes ve Turan Tanyer kayıtları ile açılışı yapıyoruz. Sonrasında sırada bekleyen Ahmet Sezerel, Ömer Pekmez ve başka isimler var. Yani bu kayıtlar sinema emekçileri ile devam edecek.

Dijital Bellek bölümü için Podcast kanalımız da açıldı. Yani akıllı telefonunuzla podcast kanalımıza üye olduğunuzda Dijital Bellek kayıtlarının ses veya görüntülü kayıtlarını önceden transfer edip istediğiniz zaman dinleyebilirsiniz.

Yayınlara nasıl erişim?

Sinematek.tv sitesinde bir genel arama bir de geniş arama seçeneği bulunmaktadır. Sayfa açıldığında ilk görülen “genel arama” kutusuna aramak istediğiniz anahtar kelimeyi yazınız. “Bütün Alanlar” yerine ilgili alan içinde de arama yapabilirsiniz.

Bu kelime hangi yayınların künye bilgilerinde yer alıyorsa o yayınları listelemektedir. İlgili yayına tıklayarak ilgili yayının sayfasının açılmasını sağlayınız. Karşınızda PDF formatındaki derginin veya kitabın tümümü görebileceğimiz sayfa; Künye bilgileri ve üye iseniz PDF veya EPUB formatındaki dosyaları indirme seçenekleri olan yayın sayfası çıkacaktır. Kontrol F (CTRL F) komutu ile veya web görüntüleme programızın Düzenle-BUL seçeneği ile istediğiniz kelimeyi yeniden yazmanız gerekmektedir. Eğer PDF veya EPUB dosyayı bilgisayarınıza indirmişseniz, PDF veya EPUB içinde arama yapabilirsiniz.

Ayrıca sayfanın sağ tarafında YILLARA GÖRE  aramalar yapabilirsiniz.

Gelişme arama seçeneğinde ise Yayın kategori adı, Yıl ve anahtar kelime seçenekleri ile çoklu seçim ve arama olanağınız bulunmaktadır.

Giriş Sayfası nedir? Üyelik nasıldır?

Sinematek.tv yayınlarını internet üzerinden aramak yayının tümüne erişim herkese açıktır. Ancak PDF ve EPUB (elektronik kitaplar için özel format) olarak ilgili dosyaları kendi bilgisayarınıza İNDİRMEK için üyelik gerekmektedir.

Arama sonrasında ulaşan yayın sayfasının web pdf göstericinin altında aşağıdaki uyarı ile karşılaşacaksınız.

“İndirme seçeneklerini görebilmek için lütfen giriş yapınız. Üye OlŞifremi Unuttum

Üye değilseniz “Üye Ol” u tıklayarak üyelik işlemlerinizi web sayfasından başlatabilirsiniz. Size bir kontrol e-posta mesajı gelecek ve dernek tarafından onaylandığında sinematek.tv üyeliğiniz tamamlanacaktır. Kullanıcı adı ve şifrenizi unutmayın ancak şifrenizi unutursanız “Şifremi unuttum” bölümünden şifrenizi e-mail ile size hatırlatıyor olacağız.

Üye olduktan sonra şifremi hatırla yazmışsanız siteye her girdiğinizde artık web pdf göstericinin altında aşağıdaki notu göreceksiniz. PDF İNDİR ve EPUB İNDİR.

Sitenin sağ üst bölümündeki “giriş” yazan bölümden de kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz.

derneğimize bağış yapabilirsiniz. Dernek banka hesabına havale yapabilir, paypal ile bağış yapabilirsiniz. Bunun için buraya tıklayınız

EPUB E-Kitap Nedir?

E-kitap (veya elektronik kitap), geleneksel basılı kitaptan farklı olarak, elektronik ortamda kullanılmak üzere hazırlanmış olan kitaplara verilen addır. Genel ağ (internet) üzerinden, belli bir sayfaya, doğrudan bağlanarak kullanılan çevrimiçi kitaplar da bu öbeğe girer.

EPUB ya da tam adıyla Electronic Publication, Uluslararası Sayısal Yayıncılık Forumu (IDPF) tarafından e-kitap standardı olarak ilan edilen, gömülü cihazlarda ve bilgisayarlarda kullanılmak üzere geliştirilmiş bir dosya biçimidir.

EPUB E-Kitap Okuyucuları nelerdir?

Elektronik kitap okuyucu öncelikli amacı dijital e-kitapları okunmak olan ve bu amaca uygun olarak tasarlanmış taşınabilir elektronik bir cihazdır. Günümüzde birçok cihaz e-kitap okumak için kullanılabilir. Fakat e-kitap okuyucu taşınabilirlik, okunabilirlik (özellikle güneş ışığı altında) ve pil ömrü gibi özellikleri kitap okumaya en uygun hale gelecek şekilde tasarlanmıştır. Bir elektronik kitap okuyucu üzerindeki hafızanın boyutuna bağlı olarak yüzlerce ya da binlerce kitabı saklayabilir.

  • Amazon: Kindle, Kindle Touch, Kindle Paperwhite
  • Barnes & Noble: Nook, Nook Simple Touch, Nook Simple Touch GlowLight
  • Bookeen: Cybook Opus, Cybook Orizon, Cybook Odyssey, Cybook Odyssey HD FrontLight
  • Ectaco: JetBook
  • Kobo: Kobo Touch, Kobo Glo, Kobo Mini, Kobo Aura, Kobo Aura HD
  • Onyx: Onyx Boox M92, Onyx Boox i62ML
  • PocketBook: PocketBook Pro 602, PocketBook Pro 902, PocketBook Pro 603, PocketBook Pro 903, PocketBook 360° Plus, PocketBook Basic 611, PocketBook 360° Plus New, PocketBook Pro 612, PocketBook Pro 912, PocketBook Touch, PocketBook Basic New, PocketBook Mini, PocketBook Touch lux, PocketBook Color Lux, PocketBook Basic Touch
  • Sony Reader: PRS-T1, PRS-T2, PRS-T3

Ayrıca ebook okuyucu olmadan da  ama iPad ibook, Android playbook gibi epub reader uygulamaları da  kullanılabilir. Bu durumda  e-ink teknolojisi olmadığı  için aynı okuma hissini vermediğini belirtmek gerekir.

Filmleri Nasıl İzlerim?

Sinematek.tv film arşivimizdeki filmleri aramak ve bilgilerine erişmek herkese açıktır. Önceden ilan edilen Internet Sinema Günleri gibi özel gösterimlerdeki filmleri üye olmadan da izlenebilir. Ancak diğer zamanlarda filmleri izlemek için üyelik zorunludur. Filmleri üyeler izleyebilir. Üye olmak için gerekli bilgilere “Giriş Sayfası nedir? Üyelik Nasıldır?” sorusunun yanıtlandığı bölüme tıklayarak erişebilirsiniz.

Bilgisayarınızın web browser, göstericileri, akıllı telefonlarla ve  tabletlerle  ile html5 ve flash altyapısı ile  izleyebilirsiniz.

Filmler kaynak görüntü kalitelerine bağlı olarak  SD 720×576 veya HD 1280×720 olarak sunulmuştur.

Filmleri izlemek için 1 Mb/s internet kapasitesine ihtiyacınız bulunmaktadır. Çok kullanıcı tarafından paylaşılan internette kesintili olarak izleyeceğiniz için size 1 Mb/s garanti edilen ortamlarda kesintisiz izleyebilirsiniz.

GSM firmalarının sağladıkları internet 3G teknolojisi ile izlemek istediğinizde kotanızdan 1 saatte yaklaşık 500 MByte harcayacağınızı unutmayınız. Bu nedenle sabit ve sınırsız hatları tercih ediniz.

Sinematek Yıldızı nedir?

Sinematek yıldızı sinematek.tv üyelerinin filmlere verdiği beğeni derecesini ifade eder. Sadece üyeler oy kullanabilir.Üyeler  10 üzerinden en fazla beğendiğine daha çok yıldız vererek bir beğeni değerlendirmesini  yaparlar. Sadece “Filmler” kategorisinde olan bu özellik aşağıdaki şekilde olduğu gibi siteye giriş yapan herkese görülecektir. Üye olanlar ise yıldızların üzerine tıklayarak değerlendirmesini yapabilirler. Üye olmayanlar yıldızların üzerine tıklayamazlar. Kaç kişinin oyu ile 10 üzerinden nasıl bir değerlendirme alındığı yıldızlarla görülmektedir. Bir film hakkında bir üye sadece bir kez oy kullanabilir, değerlendirme yapabilir.

Sinematek yıldızıScreen Shot 2015-02-04 at 10.12.53

Yeni eklenen yayınları nasıl takip edebilirim?

sinematek.tv sürekli güncelleniyor. Sürekli yeni film, afiş, dergi, kitap ve akademik içerikler sisteme yükleniyor. Yenilikleri takip etmek için sinematek.tv sosyal medya kanallarını takip edebilirsiniz.

sinematek.tv’yi Facebook’tan takip edebilirsiniz. Buraya tıklayınız.

sinematek.tv’yi Twitter’dan takip edebilirsiniz. Buraya Tıklayınız.

Arşivim var size nasıl iletirim?

Sinematek.tv ‘de yayınlanmaya uygun bulduğunuz belgeniz,arşiviniz varsa bize yazınız.

Planan yayınlar listemizi kontrol ediniz. Eğer bu listede yoksa bizimle iletişime geçiniz. Üzerinde çalışılan ve sinematek.tv ye yüklenmesi  planlanan liste için buraya tıklayınız

Nasıl Katkı verebilirim?

Dijital Sinema Kütüphane projesi Alternatif Medya Derneği’nin kısıtlı olanakları ile ve gönüllü emek ile oluşturuldu ve yürütülmektedir.

Bu projeye katı vermek ister misiniz? Yanıtınız Evet ise:

-Miktar ne kadar olursa olsun derneğimize bağış yapabilirsiniz. Dernek banka hesabına havale yapabilir, paypal ile bağış yapabilirsiniz. Bunun için buraya tıklayınız

E-kitaplar nedir? nasıl okurum?

E-kitap baskısı tükenmiş sinema ile ilgili dijitalleştirdiğimiz elektronik kitaplardır. Kitapları seçerken  sinema ile ilgili olan ama artık kitapçılardan ulaşılamayan kitaplar olmasına özen gösterilmiştir. Kitap kapağı ve Künye bilgisi üye olan olmayan herkesin görebileceği şekilde sunulmuştur. PDF ve EPUB olarak tüm kitabı indirebilirsiniz. E-kitaplara arama bölümünden veya sinematek.tv menüden E-kitapları seçerek kitaplara ulaşılabilir. Üye olanlar aşağıdaki gibi görünümle karşılaşırlar. Üzerine tıklandığında bilgisayarlarına indirebilirler.

Epub E-kitap  nedir? E-kitap okuyucuları nelerdir? konusunda bilgi almak için Sıkça Sorulan Sorular sayfamızdaki diğer soruları okuyunuz

Screen Shot 2015-02-04 at 10.55.16

Afişlere nasıl erişim?

Türk sinemasından film afişlerini baskı kalitesinde hazırlıyoruz. Afişler bölümü sürekli güncelleniyor olacak. Yıl sonuna kadar  binlerce filmin afişine sinematek.tv adresinden erişebileceksiniz. Sitemizde üye olan olmayan herkes afişlerin web kalitesindeki boyutlarına erişebilecekler. Afiş ile birlikte filmin adı ve bazı temel bilgileri görülebilecek.

Ana sayfadaki “arama” sayfasında Bütün Alanlar yerine Afişler alanını seçerek sadece afişlerde arama yapabilirsiniz.

Afişlerin yüksek kaliteli baskıya hazır hali için bizimle iletişime geçmeniz gerekiyor. İletişim sayfasından bize hangi afişi istediğinizi yazınız.

Dijital Bellek nedir?

Dijital Bellek Sinema Emekçilerinin Görsel Bellek Projesidir. Bu proje kapsamında sinema ve sinematek emekçileri ile sözlü tarih kayıtları alınacaktır. Bu proje Ahmet Soner ve Disk Sine-sen işbirliği ile hazırlanmaktadır. Bu kayıtlar sinematek.tv “Dijital Bellek”  başlığından izlenebilir.  Bu kayıtlara sürekli yeni kişiler ve kayıtlar eklenecektir. Sinematek.tv sosyal medya kanallarından güncellemeler duyurulacaktır.Podcast kanallarına abone olmak ücretsizdir.

Dijital Bellek Podcast kanalı açıldı. Podcast konusunda ayrıntılı bilgi için SSS sayfamızdaki ilgili başlığı ziyaret ediniz.

itunes podcast kanalları listelenir veya anahtar kelimelerle arama yapılabilir.

Kullanmak için ne yapacaksınız?

Eğer iPhone, iPad ‘niz varsa öncelikle cihazınızda podcast uygulamanızın kurulu olduğuna emin olmalısınız. Sonra da arama bölümünde Dijital Bellek yazmalısınız.

Alternatif Medya Derneği Dijital Bellek görülecektir. Bu sayfada Abone ol yazan bölüme tıklamanız yeterlidir. Artık Dijital Bellek ile ilgili her yeni güncellemeniz otomatik olarak cihazınıza transfer edilecektir.

Android akıllı telefon ve tablet kullanıcıları da podcast kullanabilirler. Addict isimli android uygulamasını Google Play’den download edip kullanabilirsiniz.
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bambuna.podcastaddict&hl=en
Bu uygulamada abone olunacak adres olarak aşağıdakini yazınız:
http://dijitalbellek.org/podcast.xml

Makale ve Tezler neleri kapsıyor?

“Makale-Tez” başlığı altında

sinema üzerine yapılmış doktora tezleri;

Araştırmacılar için oluşturulmuş kaynak makale veya yazılar;

Araştırmacılar için gazete kupür ve belgeleden oluşturulmuş özel araştırma dosyaları;

bir dergide veya kitapta yer alan bir adet yazı, makaleler

yer almaktadır.

Bu bölümde hem herkesin görebileceği pdf web gösterici, hem de sadece üyelerin yararlanabileceği PDF ve  EPUB indirme seçenekleri yer almaktadır.

Podcast Nedir? Dijital Bellek Podcast’ten nasıl takip edilir?

Podcast dünyada çok yaygın ama Türkiye’de yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan bir teknolojidir.  2005 yılından itibaren kullanılmaya başladı. Apple tarafından 2005 yılında itunes yazılımında destekleye başladı

Podcast ses ve video gibi dosyalara erişmek için özel bir erişim yöntemi sunar.Sistem RSS denilen  teknolojiyle benzer mantıkla çalışır.

Üye olduğunuz Podcast kanalında bir güncelleme olduğunda, yeni bir ses veya video dosyası eklendiğinde sizin podcast uygulamanız  internetinin wifi bağlantınız varken  size sormadan  cihazınıza transfer eder. Ve sizi “yeni bir güncelleme”var şeklinde  uyarır.  Siz de internet yokken de tren, metro, otobüs,Vapur’da takip ettiğiniz kanalları izleyip dinleyebileceksiniz. Dosyalar belirli bir süre sonra silinmektedir.

Popüler radyo programlarının Podcast kanalları vardır. Çiçek, Hobi, yabancı dil vb özel ilgi alanlarına yönelik podcast hizmeti veren kanallar vardır.

Podcast kanallarına abone olmak ücretsizdir.

itunes podcast kanalları listelenir veya anahtar kelimelerle arama yapılabilir.

Kullanmak için ne yapacaksınız?

Eğer iPhone, iPad ‘niz varsa öncelikle cihazınızda podcast uygulamanızın kurulu olduğuna emin olmalısınız. Sonra da arama bölümünde Dijital Bellek yazmalısınız.

Alternatif Medya Derneği Dijital Bellek görülecektir. Bu sayfada  Abone ol yazan bölüme tıklamanız yeterlidir. Artık Dijital Bellek ile ilgili her yeni güncellemeniz otomatik olarak cihazınıza transfer edilecektir.

https://itunes.apple.com/tr/podcast/dijital-bellek/id968692515?mt=2

Android akıllı telefon ve tablet kullanıcıları da podcast kullanabilirler.  Addict isimli android uygulamasını Google Play’den download edip kullanabilirsiniz.
Bu uygulamada abone olunacak adres olarak aşağıdakini yazınız:
http://dijitalbellek.org/podcast.xml