Filmler

2 Eylül Direnişi (1978)


İshak Işıtan 1980 yılından bu yana Kanada’da yaşayan bir çok belgesele imza atmış bir belgeselci. Bu filmi ile  Ümraniye 1 Mayıs mahallesindeki yoksul halkın barınma hakkı mücadelesi 1970’li yılların 2. yarısının atmosferinde veren bir film yapmış. Bu film 2006 yılında 1. Uluslararası İşçi Filmleri Festivalinde gösterildi.

1977 senesinin 2 eylül günü 1 mayıs mahallesi’ne gecekondu yıkımı için gelen polisler ile mahalle halkı arasında çıkan ve 12 mahallelinin ölüp onlarcasının yaralandığı çatışmalar sırasında çeşitli sosyalist yapılar etrafında örgütlenmiş mahalle sakinlerinin gösterdiği direniş türkiye’deki sosyalist mücadele tarihi içerisinde çok önemli bir yere sahiptir. belki de tek marksist şehir planlamacılığı ile şekillendirilmeye çalışılan, kurulan halk komiteleri ile tüm kararların ortaklaşa alındığı, tüm mahallelinin tam bir işbirliği içerisinde çalışıp kendilerine yetmeyi başardığı yerleşim yeri olan 1 mayıs mahallesinin devlet tarafından içindekilerle beraber yok edilmeye çalışılması ve bu amaçla polislerin silahsız mahalle sakinlerine defalarca ateş açması ile 2 eylül günü kana bulanmıştı. panzerlerle kuşattıkları mahallede eşine rastlamadıkları bir direniş ile karşılaşan polisler binaların üzerlerinden uzun namlulu silahlarla katliama giriştiler ve direnişi ancak bu yolla bastırabildiler.

2 eylül 77 günü direnişin somut adı olarak tarihe geçmiştir. mahallenin adının 80 darbesi ile mustafa kemal mahallesi olarak değiştirilmiş olması ise zaten pek çok ipucunu içinde barındırıyor.

Başa dön tuşu