sinematek.tv’de neler var?

Sinema dergileri:1900 lü yıllardan itibaren yayınlanmış onbinlerce sayfa dergi var. Bu sayı sürekli artıyor.

1924 yılında osmanlıca basılan Sinema Yıldızı dergisi, 1926 yılında osmanlıca basılan Sinema Mihveri dergisi, 1933 yılında basılan Haftalık Sinema dergisi, 1937 yılında basılan Sinema Objektifi dergisi, Türk Sinematek Derneği tarafından yayınlanmış Yeni Sinema, Filim dışında Genç Sinema gibi bir çok derginin  künyeleri ile birlikte hem pdf hem de epub hallerini web sitemizde bulabilirsiniz.

Sinema Kitapları: En eskisi 1933 tarihli Türkiye’de Sinema ve Tesirleri kitabı olmak üzere bir çok kitabın tümünün künyeleri ile birlikte hem pdf hem de epub hali

Afişler: Türk Filmlerindeki afişlere erişebilirsiniz. Arşivimizde 3179 adet afiş bulunuyor.

Filmler: Filmler bölümünün bir özelliği var. Eskilerden klasik filmler, Türkiyede daha önce gösterilmemiş film ve belgeseller seçildi. İşçi Filmleri Festivali için çevirdiğimiz izinlerini aldığımız filmlerin klasikleri ile başladık.  Aslında bu bölümdeki asıl amacımız yıllar öncesinden kalma kısa uzun belgesel kurmaca filmleri tekrar izlenebilir hale getirmek.  Basitçe bir film izleme platformu olarak kurgulamadık.

Sinema Arkeolojisi:Sinema ile ilgili tozlu raflarda kalmış yazı, makale, belge ve filmleri açığa çıkarmak, bunlar hakkında yazıları paylaşmak istedik.  Bir çeşit sinema kazısı yapıldığını düşünün.Örneğin Kaya Tanyeri’nin ilk defa bizim açığa çıkardığımız Güneşe Dönük Kamera belgeseli bu bölümde izlenebilir durumda. 1978 yılında Vedat Türkali’nin senaryosu ile Süreyya Duru’nun yönettiği Güneşli Bataklık filminin kamera arkasının belgeselini yapmış Kaya Tanyeri. Yıllardır depoda kalan 8 mm olarak film bize ulaştı ve dijitalleştirdik. Ve bu film sinematek.tv den izlenebilir durumda.

Makale-Tez-Araştırma dosyaları:Sinema üzerine doktora tezleri, araştırmalar , gösterim programları ve özel dosyalara makale-tez bölümünden ulaşılabilecekler. Örneğin Ankara tarihçisi ve eski bir Sinematek çalışanı Turan Tanyer’in hiç bir yerde yayınlanmamış dosyalarını ilk defa yayınladık.

Dijital Bellek: Sözlü tarih kayıtlarının yer aldığı bölümdür. 1965-1980 yılları arasında Sinematek’e emek verenler Jak Şalom, Ahmet Soner, Engin Ayça,   Prof. Dr. Oğuz Makal, Abdullah Nefes ,Turan Tanyer, Sinematek paneli, Tunç Okan  ve Hasan gül  kayıtlarını paylaştık.

 

Yayınlara nasıl erişirim?

Sinematek.tv sitesinde bir genel arama bir de geniş arama seçeneği bulunmaktadır. Sayfa açıldığında ilk görülen “genel arama” kutusuna aramak istediğiniz anahtar kelimeyi yazınız. “Bütün Alanlar” yerine ilgili alan içinde de arama yapabilirsiniz.

Bu kelime hangi yayınların künye bilgilerinde yer alıyorsa o yayınları listelemektedir. İlgili yayına tıklayarak ilgili yayının sayfasının açılmasını sağlayınız. Karşınızda PDF formatındaki derginin veya kitabın tümümü görebileceğimiz sayfa; Künye bilgileri ve üye iseniz PDF veya EPUB formatındaki dosyaları indirme seçenekleri olan yayın sayfası çıkacaktır. Kontrol F (CTRL F) komutu ile veya web görüntüleme programızın Düzenle-BUL seçeneği ile istediğiniz kelimeyi yeniden yazmanız gerekmektedir. Eğer PDF veya EPUB dosyayı bilgisayarınıza indirmişseniz, PDF veya EPUB içinde arama yapabilirsiniz.

Ayrıca sayfanın sağ tarafında YILLARA GÖRE  aramalar yapabilirsiniz.

Gelişme arama seçeneğinde ise Yayın kategori adı, Yıl ve anahtar kelime seçenekleri ile çoklu seçim ve arama olanağınız bulunmaktadır.

E-Pub ve E-Kitap nedir? E-Pub okuyucuları nelerdir?

E-kitap (veya elektronik kitap), geleneksel basılı kitaptan farklı olarak, elektronik ortamda kullanılmak üzere hazırlanmış olan kitaplara verilen addır. Genel ağ (internet) üzerinden, belli bir sayfaya, doğrudan bağlanarak kullanılan çevrimiçi kitaplar da bu öbeğe girer.

EPUB ya da tam adıyla Electronic Publication, Uluslararası Sayısal Yayıncılık Forumu (IDPF) tarafından e-kitap standardı olarak ilan edilen, gömülü cihazlarda ve bilgisayarlarda kullanılmak üzere geliştirilmiş bir dosya biçimidir.

 • E-Pub ve E-Kitap okuyucuları nelerdir?  

Elektronik kitap okuyucu öncelikli amacı dijital e-kitapları okunmak olan ve bu amaca uygun olarak tasarlanmış taşınabilir elektronik bir cihazdır. Günümüzde birçok cihaz e-kitap okumak için kullanılabilir. Fakat e-kitap okuyucu taşınabilirlik, okunabilirlik (özellikle güneş ışığı altında) ve pil ömrü gibi özellikleri kitap okumaya en uygun hale gelecek şekilde tasarlanmıştır. Bir elektronik kitap okuyucu üzerindeki hafızanın boyutuna bağlı olarak yüzlerce ya da binlerce kitabı saklayabilir.

 • Amazon: Kindle, Kindle Touch, Kindle Paperwhite
 • Barnes & Noble: Nook, Nook Simple Touch, Nook Simple Touch GlowLight
 • Bookeen: Cybook Opus, Cybook Orizon, Cybook Odyssey, Cybook Odyssey HD FrontLight
 • Ectaco: JetBook
 • Kobo: Kobo Touch, Kobo Glo, Kobo Mini, Kobo Aura, Kobo Aura HD
 • Onyx: Onyx Boox M92, Onyx Boox i62ML
 • PocketBook: PocketBook Pro 602, PocketBook Pro 902, PocketBook Pro 603, PocketBook Pro 903, PocketBook 360° Plus, PocketBook Basic 611, PocketBook 360° Plus New, PocketBook Pro 612, PocketBook Pro 912, PocketBook Touch, PocketBook Basic New, PocketBook Mini, PocketBook Touch lux, PocketBook Color Lux, PocketBook Basic Touch
 • Sony Reader: PRS-T1, PRS-T2, PRS-T3

Ayrıca ebook okuyucu olmadan da  ama iPad ibook, Android playbook gibi epub reader uygulamaları da  kullanılabilir. Bu durumda  e-ink teknolojisi olmadığı  için aynı okuma hissini vermediğini belirtmek gerekir.

Filmleri nasıl izlerim?

Sinematek.tv film arşivimizdeki filmleri aramak ve bilgilerine erişmek herkese açıktır.

Bilgisayarınızın web browser, göstericileri, akıllı telefonlarla ve  tabletlerle  ile html5  altyapısı ile  izleyebilirsiniz.

Filmleri izlemek için 1 Mb/s internet kapasitesine ihtiyacınız bulunmaktadır. Çok kullanıcı tarafından paylaşılan internette kesintili olarak izleyeceğiniz için size 1 Mb/s garanti edilen ortamlarda kesintisiz izleyebilirsiniz.

GSM firmalarının sağladıkları internet teknolojisi ile izlemek istediğinizde kotanızdan harcayacağınızı unutmayınız. Bu nedenle sabit ve sınırsız hatları tercih ediniz.

Yeni eklenen yayınları nasıl izlerim?

sinematek.tv sürekli güncelleniyor. Sürekli yeni film, afiş, dergi, kitap ve akademik içerikler sisteme yükleniyor. Yenilikleri takip etmek için sinematek.tv sosyal medya kanallarını takip edebilirsiniz.

sinematek.tv’yi Facebook’tan takip edebilirsiniz. Buraya tıklayınız.

sinematek.tv’yi Twitter’dan takip edebilirsiniz. Buraya Tıklayınız.

Arşivim var size nasıl iletebilirim?

Sinematek.tv ‘de yayınlanmaya uygun bulduğunuz belgeniz,arşiviniz varsa bize yazınız.

 

E-Kitaplar nedir, nasıl okuyabilirim?

E-kitap baskısı tükenmiş sinema ile ilgili dijitalleştirdiğimiz elektronik kitaplardır. Kitapları seçerken  sinema ile ilgili olan ama artık kitapçılardan ulaşılamayan kitaplar olmasına özen gösterilmiştir. Kitap kapağı ve Künye bilgisi üye olan olmayan herkesin görebileceği şekilde sunulmuştur. PDF ve EPUB olarak tüm kitabı indirebilirsiniz. E-kitaplara arama bölümünden veya sinematek.tv menüden E-kitapları seçerek kitaplara ulaşılabilir. Üye olanlar aşağıdaki gibi görünümle karşılaşırlar. Üzerine tıklandığında bilgisayarlarına indirebilirler.

Epub E-kitap  nedir? E-kitap okuyucuları nelerdir? konusunda bilgi almak için Sıkça Sorulan Sorular sayfamızdaki diğer soruları okuyunuz

Afişlere nasıl erişirim?

Türk sinemasından film afişlerini baskı kalitesinde hazırlıyoruz. Afişler bölümü sürekli güncelleniyor olacak. Yıl sonuna kadar  binlerce filmin afişine sinematek.tv adresinden erişebileceksiniz. Sitemizde üye olan olmayan herkes afişlerin web kalitesindeki boyutlarına erişebilecekler. Afiş ile birlikte filmin adı ve bazı temel bilgileri görülebilecek.

Ana sayfadaki “arama” sayfasında Bütün Alanlar yerine Afişler alanını seçerek sadece afişlerde arama yapabilirsiniz.

Afişlerin yüksek kaliteli baskıya hazır hali için bizimle iletişime geçmeniz gerekiyor. İletişim sayfasından bize hangi afişi istediğinizi yazınız.

Makale ve tezler neleri kapsıyor?

“Makale-Tez” başlığı altında

 • Sinema üzerine yapılmış doktora tezleri;
 • Araştırmacılar için oluşturulmuş kaynak makale veya yazılar;
 • Araştırmacılar için gazete kupür ve belgeleden oluşturulmuş özel araştırma dosyaları;
 • Bir dergide veya kitapta yer alan bir adet yazı, makaleler yer almaktadır.

Bu bölümde hem herkesin görebileceği pdf web gösterici, hem de sadece üyelerin yararlanabileceği PDF ve  EPUB indirme seçenekleri yer almaktadır.