Filmler

Bir Gün Mutlaka (1975)

Yıl: 1975

Yapımcı: Güney Film

Basım: 

Oyuncular: Semra Özdamar / Oktay Sözbir / Güven Şengil / Azra Balkan / Osman Alyanak

Yönetmen: Bilge Olgaç

Senaryo: Yılmaz Güney

 

Memduh ÜN’ ün asistanı olarak sinema dünyasına adım atan Bilge OLGAÇ uzun süreler senaryo çalıĢmlarında bulunmuĢ, 1962 yılında eĢi Vecdi BENDER’ e ait olan ” Kısmet’ in en güzeli filminde yönetmen yardımcılığı yapmıştır. Halit  Refiğ‘e de asistanlık yapan Olgaç, 1965′ te ilk filmi ” Üçünüzü de Mıhlarım” ı çekti. Onu izleyen ve çoğu avantür olan filmlerinin kahramanları erkektir.
 
1970 de Bilge Olgaç Kerim Korcan’ın eserinden uyarlayarak çektiği “Linç” le adından söz 
ettirir. 
1974 Yılında yönettiği “Açlık” 1975 de ise en çok tartışılan filmi “Bir Gün Mutlaka”yı çeker. Filmin senaryosu Yılmaz Güney’e aittir ve Güney Film adına çekilmiştir.

1984 yılı VideoSinema dergisinde Bilge Olgaç

http://sinematek.tv/videosinema-1984-sayi-3/

Bilge Olgaç uzun bir aradan sonra si­ nemaya “ Kaşık Düşmanı” adlı filmle döndü. Bu dönüşün hikâyesini kendi­ sinden dinleyelim:

“Tam 8yıl oldu bırakalı. 1975’te sex filmleri furyasıyla birlikte bıraktım bu işi. O yıldan bu yana reklam filmleri çe­ kiyorum. Ama hep düşünüyordum, ta­ biî, ne zaman başlayacağım diye. 1980 yılında, Ankara’nın Danacıovası kö­ yündeki tüpgaz patlaması olunca, ta­ mam dedim, bu benim 18. filmim. 1964’te bu işe başladığımı düşünürsek, yıl başına iki film düşüyor.

Kadın yönetmen denilmesine itirazım var. Ne demek ‘kadın yönetmen.’ Hâ­ lâ daha kadın yönetmenler diye bir ka­ tegorinin olması, insana inmenin ya da yükselmenin çözülememiş bir sorun olarak dünyada var olduğunu kanıtlı­ yor. Ben piyasada kadın yönetmen ola­ rak farklı bir konum hissetmiyorum. Hatta bayağı yumuşatıyor insan ilişki­ lerini. Bundan sonra da film çekmeyi sürdüreceğim elbette.”

 

Sinema 65 dergisinde 1965 yılından Bilge Olgaç

http://sinematek.tv/sinema-65-sayi-8/

BİLGE OLGAÇ

1940 da doğdu. Sinemaya «Kmmetirı En Güzeli» adlı hikâyesiyle girdi. 3.5 yıl Memduh Ün’e asistanlık yaptı. Daha sonra Ilhan En* Çin’le «Şeytanın Uçakları» nda, Halit Befiğ’le «Şehrazat» ta, ve Har san Kazankaya ile çalıştı. «Üçünüzü de Mıhlarım» la ilk reji dene­ mesini yaptı. Sinemaya getirmek istedikleri: «Doğruyu, iyiyi ve ger­ çeği, iyi sinema ile seyirciye vermek.»
FİLMOGRAFİSİ :

1965) ÜÇÜNÜZÜ DE MIHLARIM — Reji: Bilge Olgaç. Senaryo: Yücel Uçanoğlu. Kamera: Feridun Kete. Oyuncular: Yılmaz Güney, Pervin Par, Hayati Hamzaoğlu, Aliye Rona, Tuncel Kurtiz (Kazan­ kaya Film)

1965) KRALLAR KRALI — Reji: Bilge Olgaç. Senaryo: Yılmaz Güney. Kamera: Vedat Akdikmen. Oyuncular: Yılmaz Güney, Tülin Elgin, Gülsün Kamu, Ortıan Anbumu, Danyal Topatan (Kazankaya Film)

Başa dön tuşu