Filmler

İşçi Sınıfı Cennete Gider (1971)


İşçi Sınıfı Cennete Gider, sadece kapitalist düzeni, makineleştirmeyi eleştirmez, işçi sınıfının politik mücadeledeki ikircikli tutumunu eleştirir ki; filin kahramanı Massa, nam-ı diğer Lulu, cenneti kadınlarının bacak aralasında arayan bir lümpendir ve onun politikleşme süreci işaret parmağını yitirmesiyle somutlaşır. Lulu, bir makinenin dişlisi gibidir, ona göre işinde başarılı olmasının sırrı çalıştığı makinenin ritmine ayak uydurmaktır. Aynı fabrikada çalıştığı arkadaşı bir gün, ‘Yatağında ölmeyeceksin,bu fabrikada öleceksin’ diye çıkıştığında, onun yanıtı, ‘Ne fark eder ki!’ olur. Ancak Lulu, işçi sınıfı mücadelelerinden kaçmaya çalışırken, hangi sınıfa ait olduğu gerçeği peşini bırakmaz.

İşçi Sınıfı Cennete Gider /

La classe operaia va in paradiso

1971, 111’
Yönetmen / Director: Elio Petri
Senaryo / Script: Elio Petri, Ugo Pirro Görüntü Yönetmeni / Cinematography: Luigi Kuiveiller
Müzik / Music: Ennio Morricone
Kurgu / Editing: Ruggero Mastroianni Oyuncular / Cast: Gian Maria Volonte, Mari- angela Melato, Salvo Randone, Gino Pernice, Mietta Albertini, Luigi Diberti
Yapım / Production: Ugo Tucci for Euro Inter- national Films

Özgeçmiş / Biography

Elio Petri, 29 Ocak 1923’te Roma’da doğdu. Babası bakırcı ustasıydı. Roma’nın işçi mahallelerinde büyüdü. Macar kalkışmasına dek, İtalyan Komünist Partisi üyesiydi. 1956’da partiyi terk etti. Petri, çalışma yaşamına L’Unita için film eleştirileri yazarak başladı. Roma Üniversitesi’nden edebiyat konusunda bir diplomaya sahipti. Sinema kariyerine ise senaryo yazarı olarak başladı. Yönetmen olarak çıkışını, 1961 yılın- da “Assassin” ile yaptı. Daha sonra, “The Tenth Victim” (1965), Oscar ödüllü “Her Türlü Şüphenin Üzerinde bir Yurttaş Hakkında Soruşturma” (1970) ve 1972’de Can- nes Film Festivali’nde Altın Palmiye ile ödüllendirilen “İşçi Sınıfı Cennete Gider” adlı filmlerin de dahil olduğu iyi örülmüş sosyopolitik yergileri ile tanınır hale geldi. Kısa kariyerinde, 1960 ve 70’lerin başlıca politik sinemacılarından birisi olarak ün yaptı. İtalyan sinema tarihinin uluslararası üne kavuşmuş yönetmenleri arasındadır.

Ödüller

1972, Cannes Film Festivali, Altın Palmiye

Özet / Synopsis

Lulu çalışkan bir işçidir ve bu nedenle patronları tarafından sevilmektedir ama kendi işçi arkadaşları ondan nefret etmektedir. Sendika, patronlara karşı bir mü- cadele başlatmaya karar verir. Lulu bu karara bir iş kazası sonucu parmağını kay- bedene kadar destek vermez. Bu olaydan sonra işçilerin gerçek yaşam koşullarını anlar ve sendikal mücadeleye destek vermeye karar verir.

Başa dön tuşu