E-Kitaplar

Sinemada Yeni Gerçekçilik

İtalyan Yeni Gerçekçiliği üzerine gezici bir sergi oluşturuldu. 4 Haziran 29 kasım 2015 tarihleri arasında Torino Ulusal Sinema müzesinde sergilendi. Alberto Barbera küratörlüğündeki sergide İtalyan yeni gerçekçileri üzerine yazı-özel fotoğraf ve afişler yer alıyordu.

Bu serginin 191 sayfalık kitabı sadece sergiyi gezenlere verildi. Kitap hiç bir yerde satılmıyor. Ama Sinematek.tv sizler için kitabın 300 dpi taranmış halini pdf ve epub olarak paylaşıyor. Başka yerde bulmayacağınız bir yayını, müthiş fotoğrafları paylaşmaktan gurur duyuyoruz.

Çok özel fotoğrafların ve belgelerin yer aldığı bu sergi kitabının ilginizi çekeceğini umuyoruz

Dosya büyüklüğü çok fazla olduğu için ön izleme modunda gösteremedik.. Aşağıdaki linkten 73 MByte büyüklüğündeki dosyayı indirebilirsiniz.

http://sinematek.tv/wp-content/uploads/2015/12/cinema_neorealista.pdf

 

CINEMA NEOREALISTA: The Splendour of truth şn postwar Italy

GIUSEPPE DE SANTIS

LUCHINO VISCONTI

ROBERTO ROSSELINI

CESARE ZAVATINI

VITTORIO DE SICA

KATALOG

Stefano Boni tarafından hazırlanmış İtalyan Yeni Gerçekçilik filmografisi

 

İtalyan Yeni Gerçekçiliği üzerine Yeni Sinema dergisinin 1. sayısında 2 adet makale bulunuyor. Aşağıdaki makaleleri sinematek.tv sitesinden  okuyabilirsiniz.

  • Eczacıbaşı, Şakir (çev.) – Cesare Zavattini. Film sanatında yeni gerçekçilik. Zavattini’nin bir İtalyan gazeteci ile yaptığı söyleşiden. Yeni Sinema (1) 1966, 6 ss.
  • Özön, Nijat. Kaynaklar: İtalyan yeni gerçekçilik akımının senaryocuları. Yeni Sinema (1) 1966, 51 ss.

Okumak için tıklayınız:http://sinematek.tv/yeni-sinema-1966-sayi-1/

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu