Filmler

Iguazu Etkisi / Iguazu Efect

Iguazu Etkisi / Iguazu Effect

Ispanya 2002 / İspanyolca 89 dakika Türkçe alt yazılı

Pere Joan Ventura

Ödüller / Awards:
2003 yılında Goya Belgesel Ödülü

  1. İşçi Filmleri Festivali’nde 2006 yılında gösterilmiştir.

Filmin adı, Brezilya ve Arjantin sınırındaki Iguazu Şelalesinden yola çıkarak deyimleşen “Iguazu Etkisi” deyiminden gelmektedir. 2001 yılında ispanya’nın ulusal telefon işletmecisi olan Telefonica, en büyük alt şirketlerinden birisi olan Sintel’i ülkedeki küreselleşme sürecinin bir parçası olarak sattı. Sintel’i alan şirketin bir finansal skandal sonrasında iflasını açıklamasıyla1800 işçi işten çıkartıldı. İşçiler Madrid’in merkezine bir “umut kampı” adını verdikleri bir çadır kent kurarak 187 gün boyunca burada yaşadılar. Film, bu 187 günlük mücadeleyi anlatmaktadır.

IGUAZU ETKİSİ ALTINDAYIZ!
“Bize olan, 10yıl önce telefon şebekesi kurmak için Arjantin’e gittiğimizde gördüğümüz şeydir. Arjantinli binlerce işçinin, vahşi bir özelleştirme sürecinden nasıl etkilendiğini gördük. Bir hafta sonu, bir grup Sintel işçisi olarak Iguazu Şelalelerini görmeye gittik. Bir helikopterle yükseldik ve Iguazu Nehrinin, ormanın ortasında nasıl sakin göründüğünü gördük, suları hareket etmiyormuş gibiydi. Fakat şelalenin döküldüğü noktaya yaklaştığımızda, Sudaki akıntının hızını gördük.

Şimdi, küresel kapitalizm çağında biz işçiler İguazu’da yüzen teknedeki balıkçılar gibiyiz. Balıkçılar nehrin sakin ve güvenli olduğunu düşünüyor, ve biz sadece teknemiz, şelale oluğuna yaklaştığında tehlikenin farkına varıyoruz. 0 an, akıntının hızını hissettiğiniz zamandır, Ama Çok geç!
Bağırmaya, işaret vermeye çalışırsınız, diğer balıkçıları uyarmak için nehrin sakin olmadığını, bir şeyler yapılması gerektiğini, binlerinin harekete geçmesi gerektiğini anlatmak için umutsuzca seslenirsiniz. Ve teknenizin şelalede bir trajediyle sona ermesini istemiyorsunudur ve bunu yapmak zorundasınızdır.”

Bugün, Ispanya’da binlerce işçi, Avrupa’da ve dünyada milyonlarcası “Iguazu Etkisi”ne “Şelale Etkisi”ne tabiidir.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu